Szkolenie w Berlinie

Posted on

W dniach 25-28 kwietnia członkowie Wschodniego Klastra ICT uczestniczyli się w berlińskim szkoleniu ,,Poprawa jakości zarządzania klastrem” w ramach programu COSME.

Dziesięć klastrów z konsorcjów CLUSGRID i INNO-DROP (Niemcy, Czechy, Rumunia, Hiszpania, Francja, Peru), w tym członkowie Wschodniego Klastra ICT, pod okiem trenerów omawiali najważniejsze zagadnienia z następujących bloków tematycznych – benchmarking, ekonomia klastrów, analiza segmentów przemysłowych, zarządzanie klastrem oraz zarządzanie zmianami.

Wśród trenerów pojawił się m.in. Enric Pedrós, Elisabeth Molina z FEMAC, Daniel Cosnita – prezydent Rumuńskiego Stowarzyszenia Klastrów oraz Christoph Reiss-Schmidt – Członek Technicznego Komitetu Doradczego ESCA, Koordynator Komitetu Doradczego Krajowych I Międzynarodowych projektów biznesowych Górnej Austrii,

Szkolenie miało charakter teoretyczny i praktyczny. Omawiano zarówno teorię jak i praktyczne podejście do zarządzania klastrami. Dopełnieniem szkolenia w Berlinie będzie 5-tygodniowe szkolenie internetowe, które skupi się głównie na indywidualnych rozwiązaniach dla poszczególnych klastrów.